Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2940CT-5-0-NOPB
LM2940CT-5.0/NOPB
| Part Number: | LM2940CT-5.0/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2940CT-5-0-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 5V 1A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube / IC REG LDO 5V 1A TO220-3 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2940CT-5-0-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 5V 1A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube / IC REG LDO 5V 1A TO220-3
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 4.535924 g |
| Current Rating | 1 A |
| Dropout Voltage | 500 mV |
| Max Input Voltage | 26 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Min Input Voltage | 6.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 15 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 4.7 mm |
| Length | 14.986 mm |
| Thickness | 4.572 mm |
| Width | 10.16 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2940CT-5.0/NOPB
| Datasheet | View & Download LM2940CT-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940CT-5-0-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2940CT-5-0-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2940CT-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940CT-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940CT-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940CT-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940CT-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940CT-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940CT-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940CT-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940CT-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940CT-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940CT-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940CT-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940CT-5-0-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the type of regulator?
What is the output voltage of the regulator?
What is the maximum input voltage of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
















