Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2940CT-5-0
LM2940CT-5.0
| Part Number: | LM2940CT-5.0 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2940CT-5-0 |
| Qty Available: | |
| Description: | 1-A, 26-V, high-PSRR, low-dropout voltage regulator 3-TO-220 0 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2940CT-5-0 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1-A, 26-V, high-PSRR, low-dropout voltage regulator 3-TO-220 0 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Current Rating | 1 A |
| Dropout Voltage | 500 mV |
| Max Input Voltage | 26 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 26 V |
| Min Input Voltage | 6.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 6.25 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 10 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | Through Hole |
| Voltage | 5 V |
| Height | 4.7 mm |
| Length | 14.986 mm |
| Thickness | 4.572 mm |
| Width | 10.16 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2940CT-5.0
| Datasheet | View & Download LM2940CT-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940CT-5-0 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2940CT-5-0 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2940CT-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940CT-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940CT-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940CT-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940CT-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940CT-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940CT-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940CT-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940CT-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940CT-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940CT-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940CT-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940CT-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940CT-5-0 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum input voltage of the product?
What is the minimum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




