Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2940CS5.0NOPB
LM2940CS-5.0/NOPB
| Part Number: | LM2940CS-5.0/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2940CS5.0NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Regulator; Low Dropout; TO-263; 1A O/p; 5V; 0.5 V (typ.); 26 V (max.) |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2940CS5.0NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Regulator; Low Dropout; TO-263; 1A O/p; 5V; 0.5 V (typ.); 26 V (max.)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 113.398093 g |
| Current Rating | 1 A |
| Dropout Voltage | 500 mV |
| Max Input Voltage | 26 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Min Input Voltage | 6.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 15 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 4.83 mm |
| Length | 10.18 mm |
| Thickness | 4.44 mm |
| Width | 8.41 mm |
| Case/Package | TO-263 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 113.398093 g |
| Current Rating | 1 A |
| Dropout Voltage | 500 mV |
| Max Input Voltage | 26 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Min Input Voltage | 6.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 15 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 4.83 mm |
| Length | 10.18 mm |
| Thickness | 4.44 mm |
| Width | 8.41 mm |
| Case/Package | TO-263 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 113.398093 g |
| Current Rating | 1 A |
| Dropout Voltage | 500 mV |
| Max Input Voltage | 26 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Min Input Voltage | 6.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 15 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 4.83 mm |
| Length | 10.18 mm |
| Thickness | 4.44 mm |
| Width | 8.41 mm |
| Case/Package | TO-263 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 113.398093 g |
| Current Rating | 1 A |
| Dropout Voltage | 500 mV |
| Max Input Voltage | 26 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Min Input Voltage | 6.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 15 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 4.83 mm |
| Length | 10.18 mm |
| Thickness | 4.44 mm |
| Width | 8.41 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2940CS-5.0/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the output voltage of the regulator?
What is the maximum input voltage?
What is the current rating of the regulator?
What is the part number of the product?
What is the output voltage of the regulator?
What is the maximum input voltage of the regulator?
What is the current rating of the regulator?
What is the part number of the product?
What is the output voltage of the regulator?
What is the maximum input voltage of the regulator?
What is the current rating of the regulator?
What is the current rating of the regulator?
What is the maximum input voltage?
What is the output voltage of the regulator?
What is the part number of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











