Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2940CS-12
LM2940CS-12
| Part Number: | LM2940CS-12 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2940CS-12 |
| Qty Available: | |
| Description: | 1-A, 26-V, high-PSRR, low-dropout voltage regulator 3-DDPAK/TO-263 0 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2940CS-12 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1-A, 26-V, high-PSRR, low-dropout voltage regulator 3-DDPAK/TO-263 0 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Current Rating | 1 A |
| Dropout Voltage | 500 mV |
| Max Input Voltage | 26 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Min Input Voltage | 13.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 12 V |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 15 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 4.83 mm |
| Length | 10.18 mm |
| Thickness | 4.44 mm |
| Width | 8.41 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2940CS-12
| Datasheet | View & Download LM2940CS-12 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940CS-12 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2940CS-12 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2940CS-12 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940CS-12 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940CS-12 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940CS-12 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940CS-12 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2940CS-12 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of LM2940CS-12?
What is the brand of LM2940CS-12?
What is the output voltage of LM2940CS-12?
What is the maximum input voltage of LM2940CS-12?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


