Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2937IMPX-3-3-NOPB
LM2937IMPX-3.3/NOPB
| Part Number: | LM2937IMPX-3.3/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2937IMPX-3-3-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 500-mA, 26-V, high-PSRR, low-dropout voltage regulator 4-SOT-223 -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2937IMPX-3-3-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
500-mA, 26-V, high-PSRR, low-dropout voltage regulator 4-SOT-223 -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-223 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| Accuracy | 5 % |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Dropout Voltage | 500 mV |
| Max Input Voltage | 26 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 85 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 400 mA |
| Max Supply Voltage | 26 V |
| Min Input Voltage | 4.75 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 400 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Voltage Accuracy | 5 % |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 10 mA |
| Height | 1.8 mm |
| Length | 6.5 mm |
| Thickness | 1.6 mm |
| Width | 3.5 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2937IMPX-3.3/NOPB
| Datasheet | View & Download LM2937IMPX-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2937IMPX-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2937IMPX-3-3-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2937IMPX-3-3-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2937IMPX-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2937IMPX-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2937IMPX-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2937IMPX-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2937IMPX-3-3-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the maximum output current of the voltage regulator?
What is the package type of the voltage regulator?
What is the minimum operating temperature of the voltage regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



