Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2937IMP-3-3-NOPB
LM2937IMP-3.3/NOPB
| Part Number: | LM2937IMP-3.3/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2937IMP-3-3-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Texas Instruments LM2937IMP-3.3/NOPB.LINEAR Regulator, Fix, 3.3V, 400MA, SOT-223-4, Full Reel |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2937IMP-3-3-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Texas Instruments LM2937IMP-3.3/NOPB.LINEAR Regulator, Fix, 3.3V, 400MA, SOT-223-4, Full Reel
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-223 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| Accuracy | 5 % |
| Dropout Voltage | 500 mV |
| Max Input Voltage | 26 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 400 mA |
| Max Output Voltage | 3.3 V |
| Max Supply Voltage | 26 V |
| Min Input Voltage | 4.75 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Input Voltage | 26 V |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 400 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Voltage Accuracy | 5 % |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 10 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.8 mm |
| Length | 6.5 mm |
| Thickness | 1.6 mm |
| Width | 3.5 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2937IMP-3.3/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the output voltage of the product?
What is the maximum output current of the product?
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.












