Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2937ET-5-0-NOPB
LM2937ET-5.0/NOPB
| Part Number: | LM2937ET-5.0/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2937ET-5-0-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 5V 0.5A Automotive 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2937ET-5-0-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 5V 0.5A Automotive 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 113.398093 g |
| Accuracy | 5 % |
| Dropout Voltage | 500 mV |
| Max Input Voltage | 26 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 500 mA |
| Max Supply Current | 20 mA |
| Max Supply Voltage | 26 V |
| Min Input Voltage | 0 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 6 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 500 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Voltage Accuracy | 5 % |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 2 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 4.7 mm |
| Length | 14.986 mm |
| Thickness | 4.572 mm |
| Width | 10.16 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2937ET-5.0/NOPB
| Datasheet | View & Download LM2937ET-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2937ET-5-0-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2937ET-5-0-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2937ET-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2937ET-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2937ET-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2937ET-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2937ET-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2937ET-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2937ET-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2937ET-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2937ET-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2937ET-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2937ET-5-0-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the product type?
What is the maximum output current of the regulator?
What is the output voltage of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.












