Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2937ET-12
LM2937ET-12
| Part Number: | LM2937ET-12 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2937ET-12 |
| Qty Available: | |
| Description: | 500-mA, 26-V, high-PSRR, low-dropout voltage regulator 3-TO-220 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2937ET-12 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
500-mA, 26-V, high-PSRR, low-dropout voltage regulator 3-TO-220 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Accuracy | 5 % |
| Dropout Voltage | 1 V |
| Max Input Voltage | 26 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 500 mA |
| Min Input Voltage | 0 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 12 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 500 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 12 V |
| Output Voltage Accuracy | 5 % |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 10 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 4.7 mm |
| Length | 14.986 mm |
| Thickness | 4.572 mm |
| Width | 10.16 mm |
| Case/Package | TO-220 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Accuracy | 5 % |
| Dropout Voltage | 1 V |
| Max Input Voltage | 26 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 500 mA |
| Min Input Voltage | 0 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 12 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 500 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 12 V |
| Output Voltage Accuracy | 5 % |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 10 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 4.7 mm |
| Length | 14.986 mm |
| Thickness | 4.572 mm |
| Width | 10.16 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2937ET-12
| Datasheet | View & Download LM2937ET-12 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2937ET-12 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2937ET-12 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2937ET-12 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2937ET-12 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2937ET-12 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2937ET-12 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2937ET-12 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2937ET-12 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2937ET-12 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2937ET-12 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2937ET-12 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2937ET-12 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2937ET-12 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2937ET-12 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2937ET-12 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2937ET-12 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2937ET-12 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the maximum output current of the voltage regulator?
What is the part number of the product?
What is the minimum operating temperature of the voltage regulator?
Is the voltage regulator lead-free?
What is the part number of the product?
What is the maximum output current of the voltage regulator?
What is the operating temperature range of the voltage regulator?
What is the package type of the voltage regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




