Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2937ES-5-0-NOPB
LM2937ES-5.0/NOPB
| Part Number: | LM2937ES-5.0/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2937ES-5-0-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 5V 0.5A Automotive 4-Pin(3+Tab) TO-263 Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2937ES-5-0-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 5V 0.5A Automotive 4-Pin(3+Tab) TO-263 Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 113.398093 g |
| Accuracy | 5 % |
| Dropout Voltage | 500 mV |
| Max Input Voltage | 26 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 500 mA |
| Min Input Voltage | 0 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 500 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Voltage Accuracy | 5 % |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 10 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 4.83 mm |
| Length | 10.18 mm |
| Thickness | 4.44 mm |
| Width | 8.41 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2937ES-5.0/NOPB
| Datasheet | View & Download LM2937ES-5-0-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2937ES-5-0-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2937ES-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2937ES-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2937ES-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2937ES-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2937ES-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2937ES-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2937ES-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2937ES-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2937ES-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2937ES-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2937ES-5-0-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage output of the regulator?
What is the maximum output current of the regulator?
What is the package type of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











