Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2936Z-5-0-NOPB
LM2936Z-5.0/NOPB
| Part Number: | LM2936Z-5.0/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2936Z-5-0-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 5V 0.05A Automotive 3-Pin TO-92 Bulk |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2936Z-5-0-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 5V 0.05A Automotive 3-Pin TO-92 Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-92 |
| Contact Plating | Copper, Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 4.535924 g |
| Accuracy | 2 % |
| Dropout Voltage | 200 mV |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 50 mA |
| Min Input Voltage | 4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 50 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Packaging | Box |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 9 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 5.34 mm |
| Length | 4.3 mm |
| Thickness | 3.6 mm |
| Width | 4.3 mm |
| Case/Package | TO-92 |
| Contact Plating | Copper, Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 4.535924 g |
| Accuracy | 2 % |
| Dropout Voltage | 200 mV |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 50 mA |
| Min Input Voltage | 4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 50 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Packaging | Box |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 9 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 5.34 mm |
| Length | 4.3 mm |
| Thickness | 3.6 mm |
| Width | 4.3 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2936Z-5.0/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the output voltage of the product?
What is the maximum output current of the product?
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the output voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











