Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2936DT-5-0-NOPB
LM2936DT-5.0/NOPB
| Part Number: | LM2936DT-5.0/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2936DT-5-0-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 5V 0.05A Automotive 3-Pin(2+Tab) TO-252 Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2936DT-5-0-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 5V 0.05A Automotive 3-Pin(2+Tab) TO-252 Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-252 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 113.398093 g |
| Accuracy | 2 % |
| Current Rating | 50 mA |
| Dropout Voltage | 200 mV |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 50 mA |
| Max Supply Current | 2.5 mA |
| Min Input Voltage | 4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 50 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 60 dB |
| Quiescent Current | 15 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 2.55 mm |
| Length | 6.58 mm |
| Thickness | 2.3 mm |
| Width | 6.1 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2936DT-5.0/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LM2936DT-5-0-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2936DT-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2936DT-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2936DT-5-0-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2936DT-5-0-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2936DT-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2936DT-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2936DT-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2936DT-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2936DT-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2936DT-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2936DT-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2936DT-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2936DT-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2936DT-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2936DT-5-0-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the function of this product?
What is the output voltage of this voltage regulator?
What is the maximum input voltage that this voltage regulator can handle?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








