Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2936BM-5-0-NOPB
LM2936BM-5.0/NOPB
| Part Number: | LM2936BM-5.0/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2936BM-5-0-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 5V 0.05A 8-Pin SOIC N Rail |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2936BM-5-0-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 5V 0.05A 8-Pin SOIC N Rail
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Accuracy | 2 % |
| Current Rating | 50 mA |
| Dropout Voltage | 120 mV |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 50 mA |
| Max Supply Current | 2.5 mA |
| Min Input Voltage | 4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 50 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 60 dB |
| Quiescent Current | 15 µA |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2936BM-5.0/NOPB
| Datasheet | View & Download LM2936BM-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2936BM-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2936BM-5-0-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2936BM-5-0-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2936BM-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2936BM-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2936BM-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2936BM-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2936BM-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2936BM-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2936BM-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2936BM-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2936BM-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2936BM-5-0-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of the LM2936BM-5.0/NOPB?
What is the brand of the LM2936BM-5.0/NOPB?
What is the package type of the LM2936BM-5.0/NOPB?
What is the maximum output current of the LM2936BM-5.0/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







