Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2931M-5-0-NOPB
LM2931M-5.0/NOPB
| Part Number: | LM2931M-5.0/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2931M-5-0-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 100-mA, 26-V, high-PSRR, low-dropout voltage regulator 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2931M-5-0-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
100-mA, 26-V, high-PSRR, low-dropout voltage regulator 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Current Rating | 100 mA |
| Dropout Voltage | 300 mV |
| Max Input Voltage | 26 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 100 mA |
| Min Input Voltage | 0 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 100 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 1 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2931M-5.0/NOPB
| Datasheet | View & Download LM2931M-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2931M-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2931M-5-0-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2931M-5-0-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2931M-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2931M-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2931M-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2931M-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2931M-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2931M-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2931M-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2931M-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2931M-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2931M-5-0-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the maximum output current of the voltage regulator?
What is the dropout voltage of the voltage regulator?
What is the operating temperature range of the voltage regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











