Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2931CM
LM2931CM
| Part Number: | LM2931CM |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2931CM |
| Qty Available: | |
| Description: | Reg LDO Lin Adj Pos 3V to 24V 0.1A 8-Pin SOIC N Rail |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2931CM Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Reg LDO Lin Adj Pos 3V to 24V 0.1A 8-Pin SOIC N Rail
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Dropout Voltage | 300 mV |
| Max Input Voltage | 33 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 100 mA |
| Max Output Voltage | 24 V |
| Min Input Voltage | 0 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 3 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 100 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 24 V |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 1 mA |
| Reference Voltage | 1.26 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2931CM
| Datasheet | View & Download LM2931CM Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2931CM Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2931CM Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2931CM Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2931CM Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2931CM Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2931CM Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2931CM Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2931CM Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2931CM Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2931CM Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2931CM Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2931CM Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the type of product?
What is the input voltage range of the product?
What is the maximum output current of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






