Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2931AM-5-0
LM2931AM-5.0
| Part Number: | LM2931AM-5.0 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2931AM-5-0 |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Voltage Regulators 100-mA, 26-V, high-PSRR, low-dropout voltage regulator 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2931AM-5-0 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Voltage Regulators 100-mA, 26-V, high-PSRR, low-dropout voltage regulator 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Accuracy | 3.8 % |
| Current Rating | 100 mA |
| Dropout Voltage | 300 mV |
| Max Input Voltage | 33 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 100 mA |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 100 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Voltage Accuracy | 3.8 % |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 400 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2931AM-5.0
| Datasheet | View & Download LM2931AM-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2931AM-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2931AM-5-0 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2931AM-5-0 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2931AM-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2931AM-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2931AM-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2931AM-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2931AM-5-0 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum input voltage of the product?
What is the output voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



