Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2930T-5-0
LM2930T-5.0
| Part Number: | LM2930T-5.0 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2930T-5-0 |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 5V 0.15A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Rail |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2930T-5-0 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 5V 0.15A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Rail
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Dropout Voltage | 320 mV |
| Max Input Voltage | 26 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 150 mA |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 26 V |
| Min Current Limit | 150 mA |
| Min Input Voltage | 0 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 6 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 150 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 4 mA |
| Voltage | 5 V |
| Height | 8.89 mm |
| Length | 10.16 mm |
| Width | 4.7 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2930T-5.0
| Datasheet | View & Download LM2930T-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2930T-5-0 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2930T-5-0 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2930T-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2930T-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2930T-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2930T-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2930T-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2930T-5-0 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage output of the regulator?
What is the maximum output current of the regulator?
What is the package type of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


