Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2825N-5-0-NOPB
LM2825N-5.0/NOPB
| Part Number: | LM2825N-5.0/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2825N-5-0-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, Voltage-mode, 2.4A, 150kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDIP24 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2825N-5-0-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, Voltage-mode, 2.4A, 150kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDIP24
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 24 |
| Efficiency | 80 % |
| Frequency | 150 kHz |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Min Input Voltage | 7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 5 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 40 V |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Switching Frequency | 150 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Height | 5.72 mm |
| Length | 31.75 mm |
| Width | 13.72 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2825N-5.0/NOPB
| Datasheet | View & Download LM2825N-5-0-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2825N-5-0-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2825N-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2825N-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2825N-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2825N-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2825N-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2825N-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2825N-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2825N-5-0-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




