Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > LED Drivers > LM27951SD-NOPB
LM27951SD/NOPB
| Part Number: | LM27951SD/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > LED Drivers > LM27951SD-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | White LED adaptive 1.5X/1X switched capacitor current driver with 2.8V-5.5V input voltage range 14-WSON -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > LED Drivers > LM27951SD-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
White LED adaptive 1.5X/1X switched capacitor current driver with 2.8V-5.5V input voltage range 14-WSON -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Frequency | 750 kHz |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 1.9 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 2.8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.8 V |
| Nominal Supply Current | 1.5 mA |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Outputs | 4 |
| Number of Segments | 4 |
| Output Current | 120 mA |
| Output Voltage | 3.9 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 1.5 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 750 kHz |
| Topology | Boost |
| Touchscreen | Capacitive |
| Height | 800 µm |
| Length | 4 mm |
| Thickness | 800 µm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments LM27951SD/NOPB
| Datasheet | View & Download LM27951SD-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM27951SD-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM27951SD-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM27951SD-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM27951SD-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM27951SD-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM27951SD-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of LM27951SD/NOPB?
What is the input voltage range of LM27951SD/NOPB?
How many outputs does LM27951SD/NOPB have?
What is the packaging type of LM27951SD/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



