Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM27761DSGT
LM27761DSGT
| Part Number: | LM27761DSGT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM27761DSGT |
| Qty Available: | |
| Description: | Switched Capacitor Converter, 0.25A, 2300kHz Switching Freq-Max, PDSO8 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM27761DSGT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switched Capacitor Converter, 0.25A, 2300kHz Switching Freq-Max, PDSO8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Voltage | -5 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | -1.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 370 µA |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Negative |
| Output Current | 250 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | -5 V |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Quiescent Current | 370 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 2 MHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Charge Pump |
| Height | 800 µm |
| Length | 2 mm |
| Thickness | 750 µm |
| Width | 2 mm |
Documentation for Texas Instruments LM27761DSGT
| Technical Drawing | View & Download LM27761DSGT Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM27761DSGT Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM27761DSGT Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM27761DSGT Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM27761DSGT Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM27761DSGT Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM27761DSGT Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM27761DSGT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the product's function?
What is the maximum switching frequency of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




