Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM27761DSGR
LM27761DSGR
| Part Number: | LM27761DSGR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM27761DSGR |
| Qty Available: | |
| Description: | Switched Capacitor Converter, 0.25A, 2300kHz Switching Freq-Max, PDSO8 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM27761DSGR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switched Capacitor Converter, 0.25A, 2300kHz Switching Freq-Max, PDSO8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 8 |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 370 µA |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 250 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 370 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 2 MHz |
| Topology | Charge Pump |
| Height | 800 µm |
| Length | 2 mm |
| Thickness | 750 µm |
| Width | 2 mm |
Documentation for Texas Instruments LM27761DSGR
| Technical Drawing | View & Download LM27761DSGR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM27761DSGR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM27761DSGR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM27761DSGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM27761DSGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM27761DSGR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the switching frequency of the product?
What is the maximum output current of the product?
Is the product lead-free and RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



