Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2765M6X-NOPB
LM2765M6X/NOPB
| Part Number: | LM2765M6X/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2765M6X-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Switched Capacitor Converter, 0.02A, 100kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDSO6 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2765M6X-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switched Capacitor Converter, 0.02A, 100kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDSO6
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Weight | 36.003894 mg |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 5 mA |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 20 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 11 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Quiescent Current | 130 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 50 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Boost |
| Height | 0 m |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2765M6X/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LM2765M6X-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2765M6X-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2765M6X-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2765M6X-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2765M6X-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2765M6X-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2765M6X-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments LM2765M6X/NOPB?
What is the package type of Texas Instruments LM2765M6X/NOPB?
What is the function of Texas Instruments LM2765M6X/NOPB?
What is the maximum input voltage of Texas Instruments LM2765M6X/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




