Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM27403SQ-NOPB
LM27403SQ/NOPB
| Part Number: | LM27403SQ/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM27403SQ-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | DC DC Cntrlr Single-OUT Sync Buck 3V to 20V 24-Pin WQFN T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM27403SQ-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
DC DC Cntrlr Single-OUT Sync Buck 3V to 20V 24-Pin WQFN T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Clock Sync | Yes |
| Fall Time | 20 µs |
| Max Duty Cycle | 93 % |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 15 A |
| Max Output Voltage | 19 V |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 600 mV |
| Number of Output Phases | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 3.5 mA |
| Operating Supply Voltage | 20 V |
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 4.7 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 3.5 mA |
| Rise Time | 20 µs |
| Switching Frequency | 1.2 MHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Height | 800 µm |
| Length | 4 mm |
| Thickness | 750 µm |
| Width | 4 mm |
Documentation for Texas Instruments LM27403SQ/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LM27403SQ-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM27403SQ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM27403SQ-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM27403SQ-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM27403SQ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM27403SQ-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand of this item?
What is the input voltage range for this product?
How many outputs does this product have?
Does this product have a synchronous rectifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


