Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2733YMF-NOPB
LM2733YMF/NOPB
| Part Number: | LM2733YMF/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2733YMF-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 0.6/1.6 MHz Boost Converters With 40V Internal FET Switch in SOT-23 5-SOT-23 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2733YMF-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
0.6/1.6 MHz Boost Converters With 40V Internal FET Switch in SOT-23 5-SOT-23 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Frequency | 600 kHz |
| Max Input Voltage | 14 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Max Output Voltage | 40 V |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 3 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 14.5 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 40 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 1.1 mA |
| Switching Frequency | 600 kHz |
| Termination | SMD/SMT |
| Topology | Boost |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2733YMF/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LM2733YMF-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LM2733YMF-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LM2733YMF-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2733YMF-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2733YMF-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2733YMF-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2733YMF-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2733YMF-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2733YMF-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2733YMF-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2733YMF-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2733YMF-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2733YMF-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2733YMF-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2733YMF-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2733YMF-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum output voltage of the product?
What is the minimum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










