Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2679S-ADJ-NOPB
LM2679S-ADJ/NOPB
| Part Number: | LM2679S-ADJ/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2679S-ADJ-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Conv DC-DC 8V to 40V Step Down Single-Out 1.2V to 37V 5A 8-Pin(7+Tab) TO-263 Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2679S-ADJ-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conv DC-DC 8V to 40V Step Down Single-Out 1.2V to 37V 5A 8-Pin(7+Tab) TO-263 Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 7 |
| Weight | 4.535924 g |
| Efficiency | 84 % |
| Frequency | 280 kHz |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 5 A |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Min Input Voltage | 8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.21 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 40 V |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 5 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 37 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 4.2 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 260 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Height | 4.65 mm |
| Length | 10.1 mm |
| Thickness | 4.44 mm |
| Width | 8.89 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2679S-ADJ/NOPB
| Datasheet | View & Download LM2679S-ADJ-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2679S-ADJ-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2679S-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2679S-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2679S-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2679S-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2679S-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2679S-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2679S-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2679S-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2679S-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2679S-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2679S-ADJ-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range of the product?
What is the maximum output voltage of the product?
What is the maximum output current of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









