Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2678T-ADJ
LM2678T-ADJ
| Part Number: | LM2678T-ADJ |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2678T-ADJ |
| Qty Available: | |
| Description: | 8V to 40V, 5A SIMPLE SWITCHER® buck converter with high efficiency 7-TO-220 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2678T-ADJ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
8V to 40V, 5A SIMPLE SWITCHER® buck converter with high efficiency 7-TO-220 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 7 |
| Efficiency | 84 % |
| Frequency | 260 kHz |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 5 A |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Input Voltage | 8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.21 V |
| Min Supply Voltage | 8 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 5 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 37 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 4.2 mA |
| Switching Frequency | 260 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Termination | Through Hole |
| Height | 4.7 mm |
| Length | 14.986 mm |
| Thickness | 4.572 mm |
| Width | 10.16 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2678T-ADJ
| Datasheet | View & Download LM2678T-ADJ Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2678T-ADJ Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2678T-ADJ Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2678T-ADJ Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2678T-ADJ Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2678T-ADJ Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2678T-ADJ Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2678T-ADJ Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2678T-ADJ Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2678T-ADJ Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2678T-ADJ Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments LM2678T-ADJ?
What is the maximum output voltage of the LM2678T-ADJ?
What is the package type of the LM2678T-ADJ?
What is the maximum operating temperature of the LM2678T-ADJ?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




