Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2678S-3-3-NOPB
LM2678S-3.3/NOPB
| Part Number: | LM2678S-3.3/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2678S-3-3-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 8V to 40V, 5A SIMPLE SWITCHER® buck converter with high efficiency 7-DDPAK/TO-263 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2678S-3-3-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
8V to 40V, 5A SIMPLE SWITCHER® buck converter with high efficiency 7-DDPAK/TO-263 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 7 |
| Weight | 113.398093 g |
| Current Rating | 5 A |
| Efficiency | 82 % |
| Frequency | 260 kHz |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 5 A |
| Max Output Voltage | 3.3 V |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Input Voltage | 8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 3.3 V |
| Min Supply Voltage | 8 V |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 5 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 4.2 mA |
| Switching Frequency | 260 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 4.65 mm |
| Length | 10.1 mm |
| Thickness | 4.44 mm |
| Width | 8.89 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2678S-3.3/NOPB
| Datasheet | View & Download LM2678S-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2678S-3-3-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2678S-3-3-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2678S-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2678S-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2678S-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2678S-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2678S-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2678S-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2678S-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2678S-3-3-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent product to Texas Instruments LM2678S-3.3/NOPB?
What is the output voltage of LM2678S-3.3/NOPB?
What is the maximum output current of LM2678S-3.3/NOPB?
What is the input voltage range for LM2678S-3.3/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






