Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2677S-12-NOPB
LM2677S-12/NOPB
| Part Number: | LM2677S-12/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2677S-12-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator/Controller, Voltage-mode, 5A, 280kHz Switching Freq-Max |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2677S-12-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator/Controller, Voltage-mode, 5A, 280kHz Switching Freq-Max
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 7 |
| Weight | 113.398093 g |
| Efficiency | 92 % |
| Frequency | 260 kHz |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 5 A |
| Max Output Voltage | 12 V |
| Min Input Voltage | 8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 40 V |
| Output Current | 5 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 12 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 4.2 mA |
| Switching Frequency | 260 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 4.65 mm |
| Length | 10.1 mm |
| Thickness | 4.44 mm |
| Width | 8.89 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2677S-12/NOPB
| Datasheet | View & Download LM2677S-12-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2677S-12-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2677S-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2677S-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2677S-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2677S-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2677S-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2677S-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2677S-12-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent product to Texas Instruments LM2677S-12/NOPB?
What is the input voltage range for LM2677S-12/NOPB?
What is the output voltage of LM2677S-12/NOPB?
What is the maximum output current of LM2677S-12/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





