Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2676T-12-NOPB
LM2676T-12/NOPB
| Part Number: | LM2676T-12/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2676T-12-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | SIMPLE SWITCHER® 8V to 40V, 3A Low Component Count Step-Down Regulator 7-TO-220 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2676T-12-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
SIMPLE SWITCHER® 8V to 40V, 3A Low Component Count Step-Down Regulator 7-TO-220 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 7 |
| Weight | 9.071847 g |
| Current Rating | 3 A |
| Efficiency | 94 % |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Min Input Voltage | 8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 12 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 40 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 12 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 4.2 mA |
| Switching Frequency | 260 kHz |
| Height | 4.7 mm |
| Length | 14.986 mm |
| Thickness | 4.572 mm |
| Width | 10.16 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2676T-12/NOPB
| Datasheet | View & Download LM2676T-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676T-12-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2676T-12-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2676T-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676T-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676T-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676T-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676T-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676T-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676T-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676T-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676T-12-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the voltage range for this regulator?
What is the operating temperature range for this regulator?
What is the maximum output current of this regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







