Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2676SX-ADJ-NOPB
LM2676SX-ADJ/NOPB
| Part Number: | LM2676SX-ADJ/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2676SX-ADJ-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Conv DC-DC 8V to 40V Step Down Single-Out 1.2V to 37V 3A 8-Pin(7+Tab) TO-263 T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2676SX-ADJ-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conv DC-DC 8V to 40V Step Down Single-Out 1.2V to 37V 3A 8-Pin(7+Tab) TO-263 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 7 |
| Efficiency | 88 % |
| Max Duty Cycle | 91 % |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Input Voltage | 8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.2 V |
| Min Supply Voltage | 8 V |
| Nominal Supply Current | 4.2 mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 40 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 37 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Quiescent Current | 4.2 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 260 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Height | 4.65 mm |
| Length | 10.1 mm |
| Thickness | 4.44 mm |
| Width | 8.89 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2676SX-ADJ/NOPB
| Datasheet | View & Download LM2676SX-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676SX-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676SX-ADJ-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2676SX-ADJ-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2676SX-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676SX-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676SX-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676SX-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676SX-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676SX-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676SX-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676SX-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676SX-ADJ-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent product to Texas Instruments LM2676SX-ADJ/NOPB?
What is the input voltage range for LM2676SX-ADJ/NOPB?
What is the maximum output current of LM2676SX-ADJ/NOPB?
What is the package type for LM2676SX-ADJ/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








