Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2676SX-3-3-NOPB
LM2676SX-3.3/NOPB
| Part Number: | LM2676SX-3.3/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2676SX-3-3-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, Voltage-mode, 3A, 260kHz Switching Freq-Max, PSSO7 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2676SX-3-3-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, Voltage-mode, 3A, 260kHz Switching Freq-Max, PSSO7
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 7 |
| Weight | 113.398093 g |
| Efficiency | 86 % |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Min Input Voltage | 8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 40 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 4.2 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 260 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Height | 4.65 mm |
| Length | 10.1 mm |
| Thickness | 4.44 mm |
| Width | 8.89 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2676SX-3.3/NOPB
| Datasheet | View & Download LM2676SX-3-3-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2676SX-3-3-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2676SX-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676SX-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676SX-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676SX-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676SX-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676SX-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676SX-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676SX-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676SX-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676SX-3-3-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the product type?
What is the maximum output current of the product?
What is the switching frequency of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






