Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2676S-ADJ-NOPB
LM2676S-ADJ/NOPB
| Part Number: | LM2676S-ADJ/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2676S-ADJ-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Conv DC-DC 8V to 40V Step Down Single-Out 1.23V to 37V 3A 8-Pin(7+Tab) TO-263 Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2676S-ADJ-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conv DC-DC 8V to 40V Step Down Single-Out 1.23V to 37V 3A 8-Pin(7+Tab) TO-263 Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 7 |
| Weight | 113.398093 g |
| Efficiency | 88 % |
| Frequency | 260 kHz |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Min Input Voltage | 8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.2 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 40 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 37 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 4.2 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 260 kHz |
| Height | 4.65 mm |
| Length | 10.1 mm |
| Thickness | 4.44 mm |
| Width | 8.89 mm |
| Case/Package | TO-263 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 7 |
| Weight | 113.398093 g |
| Efficiency | 88 % |
| Frequency | 260 kHz |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Min Input Voltage | 8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.2 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 40 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 37 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 4.2 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 260 kHz |
| Height | 4.65 mm |
| Length | 10.1 mm |
| Thickness | 4.44 mm |
| Width | 8.89 mm |
| Case/Package | TO-263 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 7 |
| Weight | 113.398093 g |
| Efficiency | 88 % |
| Frequency | 260 kHz |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Min Input Voltage | 8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.2 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 40 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 37 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 4.2 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 260 kHz |
| Height | 4.65 mm |
| Length | 10.1 mm |
| Thickness | 4.44 mm |
| Width | 8.89 mm |
| Case/Package | TO-263 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 7 |
| Weight | 113.398093 g |
| Efficiency | 88 % |
| Frequency | 260 kHz |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Min Input Voltage | 8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.2 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 40 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 37 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 4.2 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 260 kHz |
| Height | 4.65 mm |
| Length | 10.1 mm |
| Thickness | 4.44 mm |
| Width | 8.89 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2676S-ADJ/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the input voltage range of the product?
What is the maximum output current of the product?
What is the package type of the product?
What is the part number of the product?
What is the input voltage range of the product?
What is the maximum output current of the product?
What is the maximum output voltage of the product?
What is the product name and brand?
What is the input voltage range of the product?
What is the maximum output voltage of the product?
What is the maximum output current of the product?
What is the product name and brand?
What is the voltage range for this product?
What is the maximum output current of this product?
What is the package type for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








