Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2676S-5-0-NOPB
LM2676S-5.0/NOPB
| Part Number: | LM2676S-5.0/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2676S-5-0-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, Voltage-mode, 5.4A, 280kHz Switching Freq-Max, PSSO7 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2676S-5-0-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, Voltage-mode, 5.4A, 280kHz Switching Freq-Max, PSSO7
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 7 |
| Weight | 113.398093 g |
| Efficiency | 88 % |
| Frequency | 260 kHz |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Max Output Voltage | 5.1 V |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Input Voltage | 8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 4.9 V |
| Min Supply Voltage | 8 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 4.2 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 260 kHz |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 4.65 mm |
| Length | 10.1 mm |
| Thickness | 4.44 mm |
| Width | 8.89 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2676S-5.0/NOPB
| Datasheet | View & Download LM2676S-5-0-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2676S-5-0-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2676S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676S-5-0-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of regulator and its specifications?
What are the physical dimensions and technical parameters of the LM2676S-5.0/NOPB?
Does the LM2676S-5.0/NOPB comply with any industry standards or regulations?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











