Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2676S-5-0
LM2676S-5.0
| Part Number: | LM2676S-5.0 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2676S-5-0 |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, Voltage-mode, 5.4A, 280kHz Switching Freq-Max, PSSO7 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2676S-5-0 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, Voltage-mode, 5.4A, 280kHz Switching Freq-Max, PSSO7
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 7 |
| Efficiency | 88 % |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Min Input Voltage | 8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 40 V |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 4.2 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 260 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Height | 4.65 mm |
| Length | 10.1 mm |
| Thickness | 4.44 mm |
| Width | 8.89 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2676S-5.0
| Datasheet | View & Download LM2676S-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676S-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676S-5-0 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2676S-5-0 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2676S-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676S-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676S-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676S-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676S-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676S-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676S-5-0 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of regulator?
What is the maximum output current?
What is the operating temperature range?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


