Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2676S-3-3-NOPB
LM2676S-3.3/NOPB
| Part Number: | LM2676S-3.3/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2676S-3-3-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, Voltage-mode, 3A, 260kHz Switching Freq-Max, PSSO7 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2676S-3-3-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, Voltage-mode, 3A, 260kHz Switching Freq-Max, PSSO7
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 7 |
| Number of Terminals | 8 |
| Efficiency | 86 % |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Min Input Voltage | 8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Input Voltage | 40 V |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 40 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 4.2 mA |
| Switching Frequency | 260 kHz |
| Height | 4.65 mm |
| Length | 10.1 mm |
| Thickness | 4.44 mm |
| Width | 8.89 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2676S-3.3/NOPB
| Datasheet | View & Download LM2676S-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676S-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676S-3-3-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2676S-3-3-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2676S-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676S-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676S-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676S-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676S-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676S-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676S-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676S-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2676S-3-3-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the maximum switching frequency of the switching regulator?
What is the package type of the product?
What is the maximum output current of the voltage regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





