Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2675MX-ADJ-NOPB
LM2675MX-ADJ/NOPB
| Part Number: | LM2675MX-ADJ/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2675MX-ADJ-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | SIMPLE SWITCHER® 6.5V to 40V, 1A Low Component Count Step-Down Regulator 8-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2675MX-ADJ-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
SIMPLE SWITCHER® 6.5V to 40V, 1A Low Component Count Step-Down Regulator 8-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 186.993455 mg |
| Efficiency | 90 % |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Input Voltage | 8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.21 V |
| Min Supply Voltage | 6.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 40 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 1.23 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 2.5 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 260 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2675MX-ADJ/NOPB
| Datasheet | View & Download LM2675MX-ADJ-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2675MX-ADJ-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2675MX-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2675MX-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2675MX-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2675MX-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2675MX-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2675MX-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2675MX-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2675MX-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2675MX-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2675MX-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2675MX-ADJ-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the package type and dimensions of this product?
What are the technical specifications of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









