Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2675M-5-0-NOPB
LM2675M-5.0/NOPB
| Part Number: | LM2675M-5.0/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2675M-5-0-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | SIMPLE SWITCHER® 6.5V to 40V, 1A Low Component Count Step-Down Regulator 8-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2675M-5-0-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
SIMPLE SWITCHER® 6.5V to 40V, 1A Low Component Count Step-Down Regulator 8-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 186.993455 mg |
| Current Rating | 1 A |
| Efficiency | 90 % |
| Frequency | 260 kHz |
| Max Duty Cycle | 95 % |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Input Voltage | 8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 6.5 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 40 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 2.5 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 260 kHz |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2675M-5.0/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LM2675M-5-0-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2675M-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2675M-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2675M-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2675M-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2675M-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2675M-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2675M-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2675M-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2675M-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2675M-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2675M-5-0-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the input voltage range of the regulator?
What is the maximum output current of the regulator?
What is the operating temperature range of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








