Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2675M-5-0
LM2675M-5.0
| Part Number: | LM2675M-5.0 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2675M-5-0 |
| Qty Available: | |
| Description: | SIMPLE SWITCHER® 6.5V to 40V, 1A Low Component Count Step-Down Regulator 8-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2675M-5-0 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
SIMPLE SWITCHER® 6.5V to 40V, 1A Low Component Count Step-Down Regulator 8-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Current Rating | 1 A |
| Efficiency | 90 % |
| Frequency | 260 kHz |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Input Voltage | 8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 6.5 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 2.5 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 260 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2675M-5.0
| Datasheet | View & Download LM2675M-5-0 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2675M-5-0 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2675M-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2675M-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2675M-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2675M-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2675M-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2675M-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2675M-5-0 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the voltage range of the step-down regulator?
What is the maximum output current of the regulator?
What is the package type of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





