Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2674MX-5-0-NOPB
LM2674MX-5.0/NOPB
| Part Number: | LM2674MX-5.0/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2674MX-5-0-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | IC REG BUCK 5V 0.5A 8SOIC / Conv DC-DC 8V to 40V Step Down Single-Out 5V 0.5A 8-Pin SOIC T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2674MX-5-0-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC REG BUCK 5V 0.5A 8SOIC / Conv DC-DC 8V to 40V Step Down Single-Out 5V 0.5A 8-Pin SOIC T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Efficiency | 90 % |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 500 mA |
| Min Input Voltage | 8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 40 V |
| Output Current | 500 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 2.5 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 275 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2674MX-5.0/NOPB
| Datasheet | View & Download LM2674MX-5-0-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2674MX-5-0-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2674MX-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2674MX-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2674MX-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2674MX-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2674MX-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2674MX-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2674MX-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2674MX-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2674MX-5-0-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments LM2674MX-5.0/NOPB?
What is the voltage range for the LM2674MX-5.0/NOPB?
What is the maximum output current of the LM2674MX-5.0/NOPB?
What is the operating temperature range for the LM2674MX-5.0/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








