Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2674M-ADJ-NOPB
LM2674M-ADJ/NOPB
| Part Number: | LM2674M-ADJ/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2674M-ADJ-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | SIMPLE SWITCHER® 40V, 500mA Low Component Count Step-Down Regulator 8-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2674M-ADJ-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
SIMPLE SWITCHER® 40V, 500mA Low Component Count Step-Down Regulator 8-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Efficiency | 90 % |
| Frequency | 260 kHz |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 500 mA |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Input Voltage | 8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.21 V |
| Min Supply Voltage | 6.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 500 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 37 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 2.5 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 275 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Efficiency | 90 % |
| Frequency | 260 kHz |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 500 mA |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Input Voltage | 8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.21 V |
| Min Supply Voltage | 6.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 500 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 37 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 2.5 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 275 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Efficiency | 90 % |
| Frequency | 260 kHz |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 500 mA |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Input Voltage | 8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.21 V |
| Min Supply Voltage | 6.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 500 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 37 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 2.5 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 275 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2674M-ADJ/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What industry compliance standards or regulations does LM2674M-ADJ/NOPB meet?
What are the key features of LM2674M-ADJ/NOPB?
What are the physical dimensions of LM2674M-ADJ/NOPB?
What is the product category of LM2674M-ADJ/NOPB?
What is the brand of LM2674M-ADJ/NOPB?
What is the maximum output current of LM2674M-ADJ/NOPB?
What is the maximum input voltage of LM2674M-ADJ/NOPB?
What is the product name and brand of the voltage regulator?
What is the maximum input voltage and output voltage of the regulator?
What is the maximum output current and efficiency of the regulator?
What is the package type and number of pins of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







