Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2674M-12-NOPB
LM2674M-12/NOPB
| Part Number: | LM2674M-12/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2674M-12-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | SIMPLE SWITCHER® 40V, 500mA Low Component Count Step-Down Regulator 8-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2674M-12-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
SIMPLE SWITCHER® 40V, 500mA Low Component Count Step-Down Regulator 8-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Efficiency | 94 % |
| Frequency | 260 kHz |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 500 mA |
| Max Output Voltage | 12 V |
| Min Input Voltage | 8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 12 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 40 V |
| Output Current | 500 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 12 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 2.5 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 275 kHz |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2674M-12/NOPB
| Datasheet | View & Download LM2674M-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2674M-12-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2674M-12-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2674M-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2674M-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2674M-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2674M-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2674M-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2674M-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2674M-12-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of the LM2674M-12/NOPB?
What is the maximum input voltage and output voltage of the LM2674M-12/NOPB?
What is the efficiency of the LM2674M-12/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







