Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2671MX-5-0-NOPB
LM2671MX-5.0/NOPB
| Part Number: | LM2671MX-5.0/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2671MX-5-0-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 8V to 40V, 500mA SIMPLE SWITCHER® buck converter with 5 external components 8-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2671MX-5-0-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
8V to 40V, 500mA SIMPLE SWITCHER® buck converter with 5 external components 8-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Efficiency | 90 % |
| Max Duty Cycle | 95 % |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 500 mA |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Input Voltage | 8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 6.5 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Nominal Supply Current | 2.5 mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 40 V |
| Output Current | 500 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 2.5 mA |
| Switching Frequency | 260 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage | 40 V |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2671MX-5.0/NOPB
| Datasheet | View & Download LM2671MX-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2671MX-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2671MX-5-0-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2671MX-5-0-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2671MX-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2671MX-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2671MX-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2671MX-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2671MX-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2671MX-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2671MX-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2671MX-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2671MX-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2671MX-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2671MX-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2671MX-5-0-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part number for Texas Instruments LM2671MX-5.0/NOPB?
What is the switching frequency of the LM2671MX-5.0/NOPB?
What is the input voltage range for the LM2671MX-5.0/NOPB?
What is the package type of the LM2671MX-5.0/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






