Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2665M6-NOPB
LM2665M6/NOPB
| Part Number: | LM2665M6/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2665M6-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Switched Capacitor Converter, 0.04A, 160kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDSO6 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2665M6-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switched Capacitor Converter, 0.04A, 160kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDSO6
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Weight | 36.003894 mg |
| Frequency | 160 kHz |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 50 mA |
| Max Output Voltage | 11 V |
| Max Power Dissipation | 600 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 5 V |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Nominal Supply Current | 1.25 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 1.25 mA |
| Output Current | 40 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 11 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 650 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 160 kHz |
| Termination | SMD/SMT |
| Topology | Boost |
| Height | 0 m |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2665M6/NOPB
| Datasheet | View & Download LM2665M6-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2665M6-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LM2665M6-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2665M6-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2665M6-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2665M6-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2665M6-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2665M6-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2665M6-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2665M6-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2665M6-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2665M6-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2665M6-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2665M6-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent product to Texas Instruments LM2665M6/NOPB?
What is the package type of LM2665M6/NOPB?
What is the maximum output voltage of LM2665M6/NOPB?
What is the switching frequency of LM2665M6/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







