Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2664M6-NOPB
LM2664M6/NOPB
| Part Number: | LM2664M6/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2664M6-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Charge Pump INV -1.8V to -5.5V 40mA 6-Pin SOT-23 T/R / IC REG SWTCHD CAP INV 40MA SOT23 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2664M6-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Charge Pump INV -1.8V to -5.5V 40mA 6-Pin SOT-23 T/R / IC REG SWTCHD CAP INV 40MA SOT23
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Frequency | 160 kHz |
| Logic Function | Inverting |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 40 mA |
| Max Output Voltage | -1.8 V |
| Max Power Dissipation | 600 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | -5.5 V |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Nominal Supply Current | 500 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 40 mA |
| Output Power | 500 mW |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | -5.5 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 160 kHz |
| Termination | SMD/SMT |
| Topology | Buck-Boost |
| Height | 0 m |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Frequency | 160 kHz |
| Logic Function | Inverting |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 40 mA |
| Max Output Voltage | -1.8 V |
| Max Power Dissipation | 600 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | -5.5 V |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Nominal Supply Current | 500 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 40 mA |
| Output Power | 500 mW |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | -5.5 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 160 kHz |
| Termination | SMD/SMT |
| Topology | Buck-Boost |
| Height | 0 m |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2664M6/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of LM2664M6/NOPB?
What is the product category of LM2664M6/NOPB?
What is the maximum output current of LM2664M6/NOPB?
What is the package type of LM2664M6/NOPB?
What is the product category of LM2664M6/NOPB?
What is the brand of LM2664M6/NOPB?
What is the package type of LM2664M6/NOPB?
What is the maximum output current of LM2664M6/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






