Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2655MTC-ADJ-NOPB
LM2655MTC-ADJ/NOPB
| Part Number: | LM2655MTC-ADJ/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2655MTC-ADJ-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 2.5A High Efficiency Synchronous Switching egulator 16-TSSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2655MTC-ADJ-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
2.5A High Efficiency Synchronous Switching egulator 16-TSSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Efficiency | 96 % |
| Features | UVLO |
| Frequency | 300 kHz |
| Max Input Voltage | 14 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 2.5 A |
| Max Output Voltage | 13 V |
| Max Supply Voltage | 14 V |
| Min Input Voltage | 4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 3.3 V |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 2.5 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 13 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 1.7 mA |
| Switching Frequency | 330 kHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Efficiency | 96 % |
| Features | UVLO |
| Frequency | 300 kHz |
| Max Input Voltage | 14 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 2.5 A |
| Max Output Voltage | 13 V |
| Max Supply Voltage | 14 V |
| Min Input Voltage | 4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 3.3 V |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 2.5 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 13 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 1.7 mA |
| Switching Frequency | 330 kHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2655MTC-ADJ/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LM2655MTC-ADJ-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LM2655MTC-ADJ-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2655MTC-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2655MTC-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2655MTC-ADJ-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2655MTC-ADJ-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LM2655MTC-ADJ-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2655MTC-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2655MTC-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2655MTC-ADJ-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the maximum output current of LM2655MTC-ADJ/NOPB?
What is the equivalent product to Texas Instruments LM2655MTC-ADJ/NOPB?
What is the input voltage range for LM2655MTC-ADJ/NOPB?
What is the output voltage of LM2655MTC-ADJ/NOPB?
What is the equivalent part to Texas Instruments LM2655MTC-ADJ/NOPB?
What is the input voltage range for LM2655MTC-ADJ/NOPB?
What is the output voltage for LM2655MTC-ADJ/NOPB?
What is the maximum output current for LM2655MTC-ADJ/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



