Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2651MTC-1-8
LM2651MTC-1.8
| Part Number: | LM2651MTC-1.8 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2651MTC-1-8 |
| Qty Available: | |
| Description: | IC Reg Buck 1.8V 1.5A 16TSSOP |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM2651MTC-1-8 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC Reg Buck 1.8V 1.5A 16TSSOP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Current Rating | 1.5 A |
| Efficiency | 97 % |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Input Voltage | 4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Switching Frequency | 330 kHz |
Documentation for Texas Instruments LM2651MTC-1.8
| Datasheet | View & Download LM2651MTC-1-8 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the output voltage of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.