Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > LM2636MNOPB
LM2636MNOPB
| Part Number: | LM2636MNOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > LM2636MNOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | DC DC Controller Single-OUT Sync Buck 4.5V to 5.5V Input 20-Pin SOIC W Rail |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > LM2636MNOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
DC DC Controller Single-OUT Sync Buck 4.5V to 5.5V Input 20-Pin SOIC W Rail
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Operating Supply Current | 2.5 mA |
Documentation for Texas Instruments LM2636MNOPB
| Datasheet | View & Download LM2636MNOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2636MNOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the input voltage range for this product?
What is the maximum operating temperature for this product?
How many pins does this product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.