Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2621MM-NOPB
LM2621MM/NOPB
| Part Number: | LM2621MM/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2621MM-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 1.2V to 14V input voltage, 1A load current, step-up DC-DC 8-VSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2621MM-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1.2V to 14V input voltage, 1A load current, step-up DC-DC 8-VSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Efficiency | 87 % |
| Frequency | 2 MHz |
| Max Input Voltage | 14 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Max Output Voltage | 14 V |
| Min Input Voltage | 1.2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.24 V |
| Min Supply Voltage | 1.2 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 14 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 80 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 2 MHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Boost |
| Height | 1.07 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 970 µm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2621MM/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LM2621MM-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2621MM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2621MM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2621MM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2621MM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2621MM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2621MM-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2621MM-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the input voltage range for the LM2621MM/NOPB?
What is the load current for the LM2621MM/NOPB?
What is the package type for the LM2621MM/NOPB?
What is the operating temperature range for the LM2621MM/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






