Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2611AMF-NOPB
LM2611AMF/NOPB
| Part Number: | LM2611AMF/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2611AMF-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Conv DC-DC 2.7V to 14V Inv/Step Down Single-Out -1.23V to -36V 2W 5-Pin SOT-23 T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2611AMF-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conv DC-DC 2.7V to 14V Inv/Step Down Single-Out -1.23V to -36V 2W 5-Pin SOT-23 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 13.012431 mg |
| Drain to Source Resistance | 500 mΩ |
| Efficiency | 80 % |
| Frequency | 1.8 MHz |
| Max Input Voltage | 14 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Max Output Power | 2 W |
| Max Output Voltage | -22 V |
| Max Supply Voltage | 14 V |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | -1.23 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 1.8 mA |
| Output Current | 1.2 A |
| Output Power | 2 W |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | -36 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 1.8 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 1.4 MHz |
| Topology | Cuk |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2611AMF/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LM2611AMF-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LM2611AMF-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LM2611AMF-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LM2611AMF-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2611AMF-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2611AMF-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2611AMF-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2611AMF-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2611AMF-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2611AMF-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2611AMF-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2611AMF-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2611AMF-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2611AMF-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2611AMF-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2611AMF-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2611AMF-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range for the input?
What is the maximum output voltage?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







