Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2597M-5-0-NOPB
LM2597M-5.0/NOPB
| Part Number: | LM2597M-5.0/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2597M-5-0-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | SIMPLE SWITCHE Power Converter 150 kHz 0.5A Step-Down Voltage egulator 8-SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2597M-5-0-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
SIMPLE SWITCHE Power Converter 150 kHz 0.5A Step-Down Voltage egulator 8-SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Efficiency | 82 % |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 500 mA |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 40 V |
| Output Current | 500 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Switching Frequency | 150 kHz |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2597M-5.0/NOPB
| Datasheet | View & Download LM2597M-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2597M-5-0-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2597M-5-0-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2597M-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2597M-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2597M-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2597M-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2597M-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2597M-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2597M-5-0-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of the LM2597M-5.0/NOPB?
What is the package type of the LM2597M-5.0/NOPB?
What is the maximum output voltage of the LM2597M-5.0/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








