Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2596T-ADJ
LM2596T-ADJ
| Part Number: | LM2596T-ADJ |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2596T-ADJ |
| Qty Available: | |
| Description: | SIMPLE SWITCHER® 4.5V to 40V, 3A Low Component Count Step-Down Regulator 5-TO-220 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2596T-ADJ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
SIMPLE SWITCHER® 4.5V to 40V, 3A Low Component Count Step-Down Regulator 5-TO-220 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 4.535924 g |
| Efficiency | 73 % |
| Frequency | 150 kHz |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.2 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 1.23 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Switching Frequency | 150 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Termination | Through Hole |
| Height | 4.7 mm |
| Length | 14.986 mm |
| Thickness | 4.572 mm |
| Width | 10.16 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2596T-ADJ
| Datasheet | View & Download LM2596T-ADJ Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2596T-ADJ Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2596T-ADJ Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2596T-ADJ Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2596T-ADJ Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2596T-ADJ Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2596T-ADJ Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2596T-ADJ Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the output voltage range of the regulator?
What is the product name and brand?
What is the maximum input voltage for the regulator?
What is the efficiency of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




